Nie da się ukryć, że jedyną możliwością znalezienia najlepszej oferty jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Ta prawda dotyczy również ubezpieczeń, zwłaszcza regulowanego ustawą komunikacyjnego OC. Ale jak porównywać, aby mieć pewność, że znalazło się to jedyne najlepsze ubezpieczenie?

Odpowiedź jest prosta: poprzez internet. Jednakże wysłuchiwanie opinii forumowych mędrców nie jest najlepszym pomysłem. Często słyszy się opnie w stylu „najtańsze OC dla wszystkich tylko w towarzystwie X”. To absolutna nieprawda, która nieraz okazuje się bardzo kosztowna. Każdy kierowca bowiem ma własną historię ubezpieczenia, jeździ też samochodem o indywidualnych parametrach, stąd też najtańsze OC znajdzie w innym towarzystwie.

Najlepszym sposobem jest oczywiście skorzystanie z możliwości, jakie daje kalkulator OC. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ostatnimi czasy udostępnia takie narzędzia w swoich serwisach internetowych (robi to na przykład PZU). Jednakże obliczenie wysokości składki na ubezpieczenie w kalkulatorze pojedynczego towarzystwa dalej nie spełnia swojej podstawowej funkcji, nie daje bowiem kompleksowego wglądu w oferty dostępne na rynku. To możliwe jest dopiero za pomocą internetowej porównywarki.

Oczywiście niektórzy wątpić mogą w rzetelność takich rozbudowanych narzędzi. Można bowiem postawić pytanie: jak te porównywarki radzą sobie z obliczaniem ubezpieczeń na podstawie różnych taryfikatorów? Wątpliwości są całkowicie uzasadnione, dlatego należy skorzystać z takiej porównywarki, która zestawia nie tylko wiele (najlepiej kilkanaście) towarzystw ubezpieczeniowych, ale również czyni to, honorując aktualnie prowadzone kampanie marketingowe i promocje.

Niektórzy internauci swoje przywiązanie do kalkulatora OC konkretnego towarzystwa tłumaczą tym, że chcieliby obliczyć ubezpieczenie drogą online i od razu zawrzeć umowę. Tymczasem to samo zrobić można za pomocą porównywarki! Oczywiście porównanie ubezpieczeń może zostać wykonane wyłącznie w celach informacyjnych, jak i z myśla o tym, żeby polisę zawrzeć.